Uutiset // News

Oon kaiken tekemisen keskellä unohtanut tänne laittaa, että huomennahan on julkkarit! Tervetuloa vaan kaikille!

Ja julkaisen pian myös lisää Avaruuspakolaisesta, jahka Helsingin Zine Festit ovat ohi

Image removed.

Sarjikset // Comics

Nyt se on myynnissä!

Sat, 09/05/2020 - 08:19 , ,

Avaruuspakolainen löytyy nyt muutaman viikon Zine Festin myyntikaupasta!

Etsin sarjikselle myöhemmin pysyvämmän kodin, jahka selviän Zine Fest humuista. Tänään siis julkkarit ja huomenna vielä opetusta youtubessa ja 9. taide podcastin live-lähetys tiedossa, eli tekemistä riittää!

Niemi

Fri, 05/22/2020 - 08:22

Tämä liittyy Sarjakuvan Perusteet kurssiin jota pidän nyt kesällä. Tein itse harjoitukset kun suunnittelin kurssia. Lopputulos on kiva pieni tuokiokuvaus.

meta: Harjoittelu

Wed, 03/18/2020 - 09:12 , , , , ,

Vähän pitempi meta! Tämä harjoitus on kaksiosainen. Ensin otetaan valokuva ja piirretään siitä yksityiskohtia vapaasti, sen mukaan mikä kuvassa kiinnittää huomion. Yleiskuvat joissa on paljon ihmisiä ja maisemaa käyvät parhaiten.

Sitten otetaan hahmo ja laitetaan se kuvaan, joko yhtenä jo siellä olevista hahmoista tai sitten joku aivan muu. Aletaan piirtää miettien samalla mitä se hahmo näkee kuvassa ja toisaalta miten kuvan ihmiset ja ympäristö reagoivat hahmoon. Kun tarina alkaa muodostua, annetaan sen viedä.

maailmantuskapäivä

Sat, 12/14/2019 - 08:04

Meta: Ilmastolakko

Fri, 09/27/2019 - 09:34

Meta: Kirjeitä

Mon, 09/09/2019 - 09:05

Meta: Lopullinen drafti

Sat, 09/07/2019 - 07:44

meta: tauko

Thu, 08/29/2019 - 08:54

meta 05: rutiinit

Mon, 08/26/2019 - 13:59

meta: ilmastoahdistus

Mon, 08/12/2019 - 09:04